ładowanie...

Bon turystyczny dla organizacji pozarządowych

NGO, w tym kluby sportowe posiadające status organizacji pożytku publicznego (OPP) mogą realizować bony turystyczne na przykład do rozliczania płatności za organizowane obozy. Pozostałe organizacje pozarządowe nie mają takiej możliwości, ale zawsze mogą postarać się o status OPP.

 

 

W ramach ożywiania branży hotelarsko turystycznej polski Sejm przegłosował ustawę z dnia 15 lipca 2020 o Polskim Bonie Turystycznym (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200001262/U/D20201262Lj.pdf). Takie bony przysługują wszystkim rodzicom dzieci do lat 18 – jest to 500 zł, a w przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności 1000 zł. Można nimi płacić do 31 marca 2022, więc czasu na ich realizację trochę jest.

 

Kto i za co możne przyjmować bony turystyczne?

Bonem można zapłacić za dwie rzeczy:

  1. Usługę hotelarską – tu chodzi o nocleg, niekoniecznie w hotelu. Ta usługa może być realizowana przez przedsiębiorcę, co w małym stopniu dotyczy NGO. Zwykle jeśli organizacja pozarządowa prowadzi obiekt hotelowy, to najprawdopodobniej robi to w ramach działalności gospodarczej, czyli jest regularnym przedsiębiorcą. Wtedy rejestruje sią jako podmiot realizujący usługi hotelarskie i może realizować bony.
  2. Imprezę turystyczną –zostało to opisane w Ustawie z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. W Art. 4 pkt. Pkt. 4 impreza turystyczna jest definiowana jako połączenie co najmniej dwóch z wymienionych usług:
    • transportu uczestników,
    • zakwaterowania,
    • wynajmu pojazdów,
    • innej usługi świadczonej podróżnym (np. treningów w naszym przypadku).

Kluby sportowe najczęściej organizują imprezy turystyczne w postaci obozów sportowych. Półkolonie zazwyczaj nie spełniają powyższych wymogów, chyba, że uda się Wam wpleść w to np. transport albo wynajem pojazdów (rowerów, hulajnóg).

Imprezy turystyczne mogą być realizowane albo przez przedsiębiorców turystycznych i organizatorów turystycznych, albo przez organizacje pożytku publicznego. W myśl Art. 3 pkt. 1 powyższej ustawy jest OPP mogą je organizować okazjonalnie, na zasadach niezarobkowych i wyłącznie ograniczonej grupie podróżnych.

Obozy spełniają te warunki. Są robione okazjonalnie, bo zazwyczaj naszą główną działalnością jest prowadzenie szkolenia całorocznego na miejscu, a turnusy odbywają się tylko w ferie czy w wakacje. Niezarobkowych nie znaczy, że nie można pobierać opłat. Chodzi o to, aby w ramach odpłatnej działalności statutowej pobrane od uczestników opłaty w całości zostały wydane na koszty obozu. Wynagrodzenia kadry szkoleniowej to też jest koszt obozu. Klub nie może zarabiać ale instruktorzy mogą. Liczba „podróżnych” w naszych przypadkach też jest zazwyczaj bardzo ograniczona.

Jedyny kłopot to w takim razie posiadanie statusu organizacji pożytku publicznego.

 

Organizacja pożytku publicznego

O tym czym jest OPP i jak nią zostać można poczytać w ustawie z dnia 23 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Sama procedura uzyskania statusu nie jest przesadnie skomplikowana, a i zbyt wielu obowiązków stowarzyszeniom nie narzuca. W przyszłości opiszę w osobnym poście jak można uzyskać status OPP, a tymczasem odeślę Was na portal www.ngo.pl, gdzie w poradniku dużo na ten temat przeczytacie.

 

Jesteśmy OPP i co dalej?

Jeśli już macie status OPP, to możecie realizować płatności Bonami. Aby zarejestrować swoją organizację jako podmiot uprawniony do przyjmowania bonów musisz się zalogować na swoje konto ZUS PUE (Platforma Usług Elektronicznych) https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi. Jeśli nie masz konta, możesz się zarejestrować z wykorzystaniem swojego Profilu Zaufanego. A o tym, jak go założyć napisałem w poście Po co trenerowi Profil Zaufany.

Co istotne, organizację rejestruje się z poziomu osobistego profilu PUE, nie ma potrzeby posiadania profilu organizacji. Funkcjonujesz wtedy jako menadżer organizacji. Bardzo fajna instrukcja rejestracji znajduje się w filmach zamieszczonych na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej https://bonturystyczny.polska.travel/strefa-przedsiebiorcy.

O tym, że zostaliście wpisani na listę podmiotów nie zostaniecie w żaden sposób poinformowani. Warto sprawdzić za kilka dni na stronach POT, czy już nie znaleźliście się na liście. Wtedy pozostaje utworzenie w ZUS PUE konta recepcjonisty, który będzie przyjmował płatności bonem. Jeśli funkcjonujesz jako menadżer to musisz utworzyć takie konto recepcjonisty choćby dla samego siebie.

Kiedy przyjmujesz płatność potrzebujesz wygenerowany kod od klienta. Po jego wprowadzeniu w systemie ZUS klient dostaje drugi kod weryfikacyjny w postaci smsa i ten kod również musisz podać. Po kilku dniach płatność przychodzi na wskazane przez Was konto. Natomiast dokument sprzedaży w postaci faktury wystawiacie klientowi na pełną sumę.

Jeszcze nie spotkałem się w tym, aby jakiś program do fakturowania miał do wyboru formy płatności bon turystyczny. Jeśli więc wiesz jaką formę płatności należy wpisać na fakturze, to daj mi znać w komentarzu lub napisz mi w mailu!

Bonem można przyjmować płatności zaliczkowe. Jeśli klient zrezygnował z obozu i musisz mu zwrócić pieniądze z bonu, to robi się to przelewem na konto Polskiej Organizacji Turystycznej. Klient może te środki wykorzystać ponownie.

Nie ma też żadnych dodatkowych obowiązków poza poinformowaniem świata, że przyjmujesz płatności bonem. Grafiki są do pobrania ze strony POT-u.

 

Czy da się to obejść?

Jeśli robisz mały wyjazd na 30 osób, to tak. Wystarczy dogadać się z pensjonatem lub hotelem, że część płatności za noclegi rodzice Twoich podopiecznych zapłacą bonem bezpośrednio właścicielowi ośrodka. Natomiast za kwotę zapłaconą bonami fakturę dany obiekt wystawi bezpośrednio osobie, która bonem płaciła, a nie klubowi organizującemu obóz. Dlatego trochę trudniej to zrobić, jeśli realizujesz turnusy na kilkaset osób lub jeśli na organizację obozu otrzymałeś dotację.

Mając duży klub warto zainteresować się uzyskaniem statusu OPP. Wtedy oprócz możliwości realizacji bonu klub może pozyskiwać pieniądze z tytułu odpisu 1% podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *