ładowanie...

5 podcastów, które gorąco polecam każdemu instruktorowi

Lubię efektywnie wykorzystywać swój czas. Zwłaszcza ten spędzany w korku w aucie lub jeżdżąc na rowerze. Te czynności są dla mnie okazją na własny rozwój. Każdą taką chwilę staram się wykorzystać na słuchanie podcastów. W tym poście przedstawiam listę pięciu, które szczególnie polecam każdemu instruktorowi.

No dobra, ale nie wszyscy wiedzą czym są podcasty. Już wyjaśniam. Podcast to nagranie audio, które jest opracowaniem jakiegoś tematu lub zarejestrowaną rozmową. To coś jak audycja radiowa – tyle tylko, że nie przerywana muzyką ani reklamami. Podcasty możesz znaleźć w wielu miejscach:

  • pobierając w formie mp3 bezpośrednio ze strony internetowej autora,
  • w plikacjach Spotify, Apple Podcast, Google podcast, Soundcloud,
  • jako filmy na Youtube,
  • ze strony Player.fm.

Mały pro-tip: niektóre aplikacje pozwalają odsłuchiwać programy w przyspieszonym tempie. Przy dobrej jakości nagrania można zaoszczędzić czas przyspieszając odsłuch do tempa x1,2 lub x1,5.

 

A oto podcasty, które szczególnie mnie zainspirowały lub dostarczyły rzeczowej wiedzy

 

Dietetyka oparta na faktach

Podcast petarda. Radosław Smolik nie ma żadnych uprzedzeń, nie posługuje się stereotypami. Agreguje dostępną wiedzę i rozwiewa mity. Niektóre odcinki to dłuższe wywiady, ale większość to kilkunastominutowe opracowania konkretnych tematów. Dowiesz się z nich, czy BCAA działa, czy kawa jest szkodliwa, jakie efekty daje intermittent fasting i dlaczego nie warto przyjmować preparatów multiwitaminowych.

 

 

Tata trampkarza

Choć sam nie zajmuję się piłką nożną, jednak uznałem podcast Kamila Pivota za bardzo inspirujący. Do rozmów zaprasza głównie trenerów z akademii piłkarskich z Polski i nie tylko. Tematyka wywiadów dotyczy mniej kwestii czysto piłkarskich, ale głównie organizacji szkolenia dzieci, pedagogiki, psychologii i ogólnie relacji na liniach klub – trener – zawodnik – rodzic. Na odsłuchanie każdego odcinka trzeba sobie zarezerwować ok. godziny.

 

 

Praktyczna Strona Treningu

Dużo bardzo szczegółowej wiedzy z zakresu medycyny, fizjoterapii, teorii treningu sportowego i dietetyki. Autorem jest Artur Mohr, natomiast podcasty mają formę wywiadów. Każde nagranie do ok. 45-90 minut rozmowy. Tu dla równowagi dowiesz się jaka grupa sportowców jest najmniej sprawna fizycznie i dlaczego są to piłkarze.

 

 

 

Medytacja mindfullness i sen

Było coś dla ciała, więc jest tez i coś dla głowy (lub duszy, jak kto woli). Autorami projektu są Grzegorz Borowski i Marcin Dziedziński. Podcast łączy zarówno wiedzę jak i ćwiczenia mindfullness. Całość w krótkich, kilku- lub kilkunastominutowych odcinkach. Jest to szczególnie dobre w przypadku ćwiczeń medytacyjnych – okazuje się, że nie potrzebujesz całego dnia wolnego, aby medytować i możesz to zrobić nawet w poczekalni u lekarza.

 

 

Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

Nikt z nas nie będzie zawodowym trenerem, jeśli nie będzie mógł się z tego utrzymać. Maciej Szafrański jest autorem jednego z najbardziej poczytnych blogów „Jak oszczędzać pieniądze” oraz autorem biblii finansów osobistych „Finansowy Ninja”. Podcast jest rozwinięciem zamieszczonych tam informacji. Odcinki to wywiady lub bardzo dogłębne analizy. Na przesłuchanie każdego z nich trzeba sobie zarezerwować od niecałej godziny do aż ponad dwóch. Warto, bo bardzo pomaga uporządkować naszą pracę lub nawet życie.