ładowanie...

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności jest konieczne, jeśli klub chce zatrudnić daną osobę na przykład w charakterze instruktora, trenera, wychowawcy kolonijnego lub kierownika wypoczynku. O takie zaświadczenie o danej osobie może wystąpić tylko ona sama, lub ktoś przez nią upoważniony.

W zaświadczeniu znajdą się wszystkie wpisy dotyczące skazania za przestępstwa i wykroczenia w Polsce oraz za granicą (w tym również objętych amnestią), aresztowaniu, ściganiu listem gończym, wprowadzonych środkach zapobiegawczych (np. zakazie zbliżania się lub zakazie wykonywania danego zawodu), a także o skierowaniu do schronisk dla nieletnich. Nie ma tam natomiast wyroków, które uległy zatarciu.

Zaświadczenie można uzyskać na 3 sposoby:

 

Przez internet

e-Platforma Ministerstwa Sprawiedliwości

Robi się to poprzez e-Platformę Ministerstwa Sprawiedliwości https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web

Należy się najpierw zarejestrować, nadać sobie login i hasło. Zapytania można składać po zalogowaniu się klikając w opcję „wnioski i zapytania”, a następnie wybierając opcję „zapytanie o osobę”. Uzupełniamy dane, zaznaczany „kartoteka karna” jako rodzaj zapytania. Na końcu klikamy opcję „zapisz”, a następnie „podpisz”.

Podpis jest możliwy na dwa sposoby: albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym (to takie płatne narzędzie, z którego mało kto z was korzysta), albo profilem zaufanym. O tym jak założyć profil zaufany przeczytasz w moim poście pt. Po co trenerowi profil zaufany.

Po kliknięciu w opcję podpisz zostaniesz przekierowany na stronę Profilu Zaufanego, do którego się musisz zalogować. Później w prawym górnym roku znajdziesz niebieski przycisk „Podpisz dokument”, a po jego kliknięciu zostanie poproszony o wpisanie kodu wysłanego SMSem.

Kolejny ruch to wybranie opcji „wyślij i opłać”. Opłacasz wniosek korzystając z funkcji „szybki przelew”. Jeśli nie posiadasz konta w żadnym z podanych tam 19 banków, możesz zapłacić Blikiem lub podając dane swojej karty bankomatowej. Wniosek kosztuje 20 zł.

Po wysłaniu i opłaceniu wniosku pozostaje czekać na odpowiedź. O tym, że zaświadczenie jest gotowe zostaniesz poinformowany mailem. Pdf do pobrania znajdziesz w opcji „Odpowiedzi”. Takowa musi przyjść w ciągu 7 dni. Zwykle dostawałem ją w ciągu kilku godzin, ale ostatnio zdarzyło mi się czekać kilka dni.

 

Osobiście

Wniosek możesz złożyć osobiście w sądzie – biuro informacyjne KRK działa w każdym większym mieście. Zapytanie składasz za pomocą tego formularza. Do wniosku musisz dołączyć potwierdzenie przelewu na kwotę 30 zł. Przelew robisz na konto Ministerstwa Sprawiedliwości nr PL 77 1010 1010 0400 1922 3100 0000, w tytule podając imię i nazwisko oraz datę, z którą wypełniono wniosek. W niektórych sądach istnieją też kasy, gdzie możesz opłacić wniosek. Odpowiedź dostaniesz od ręki, w postaci wielkiej niebieskiej pieczęci „Nie figuruje” na wniosku. O ile rzeczywiście nie figurujesz…

 

Korespondencyjnie

Ten sam wniosek, który składa się osobiście należy wypełnić i wysłać wraz z potwierdzeniem przelewu na kwotę 30 zł. Całość wysyłasz na adres:

Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego

ul. Czerniakowska 100,

00-454 Warszawa

W ciągu 7 dni od kiedy go otrzymają muszą Ci ten wniosek odesłać, więc w praktyce poczekasz na niego nawet 2 tygodnie.

 

Jak uzyskać wniosek za darmo?

Jeśli na obozie będziesz jako wolontariusz pełnić funkcję wychowawcy lub kierownika wypoczynku, to z mocy ustawy możesz uzyskać takie zaświadczenie bez opłat. Musisz posiadać na to zaświadczenie od organizatora kolonii lub obozu. Dotychczas skorzystałem z tej opcji raz składając wniosek o zapytanie w okienku w sądzie. Przypuszczam, że składając wniosek elektronicznie należy zaznaczyć taką opcją oraz po zapisaniu wniosku, a przed jego podpisaniem skorzystać w funkcji „dodaj załącznik”, aby załączyć skan. Nigdy tego nie robiłem, więc jeśli tobie się udało napisz w komentarzu, a ja zaktualizuję ten wpis.

 

Podsumowując – uzyskanie zaświadczenia nie jest skomplikowane. Ja od lat korzystam z opcji internetowej, bo jest najtańsza i zabiera mi najmniej czasu. Zaświadczenie jest ważne 12 miesięcy od daty wydania.