ładowanie...

Recenzja: King Richard: Zwycięska rodzina – film

Kiedyś tenis był sportem bogatych, białych ludzi. Żeby coś w tym sporcie osiągnąć, trzeba spędzić od kilku do kilkunastu godzin tygodniowo na korcie trenując pod okiem trenera. A to już kosztuje majątek. Jak to się stało, że pochodzące z niezbyt zamożnej, wielodzietnej rodzinny z getta Venus i Serena Williams dotarły nam sam szczyt i zmieniły oblicze tenisa? Za ich sukcesem stał ich ojciec – Richard Williams. Ten film opowiada nam, jak tego dokonał.

 

 

W filmie „King Richard: Zwycięska Rodzina” śledzimy losy rodziny od czasu, gdy Serena i Venus miały po kilka lat do momentu, gdy starsza z nich rozpoczęła zawodową karierę w wieku 14 lat.

Za rolę Richarda grający główną rolę Will Smith otrzymał w 2022 roku Oskara. Znakomicie odegrał postać zdeterminowanego ojca; człowieka gotowego do wielkich poświęceń, bardzo odważnego, a z drugiej strony szalenie upartego, autorytarnego wobec dzieci, żony i trenerów.

Aby wyrwać swoje dzieci z getta ojciec narzucił im rygorystyczny plan dnia. Wymagał od nich, najlepszych wyników w nauce, prowadził intensywne treningi i zachęcał do podejmowania pracy dorywczej. Zadbał też o ich mindset, zbudował w nich pewność siebie i wiarę w sukces.

Tenis ziemny wymaga wczesnego startu. Jest to jedna z niewielu dyscyplin, gdzie najlepsi zawodnicy rozpoczynają swoje treningi już w wieku 3-4 lat. Tak małe dzieci nie są jeszcze w stanie się samookreślić.  Decyzję o rozpoczęciu kariery podejmują rodzice. Richard Williams przygotował dla dwóch swoich córek pisemny plan całej ich kariery jeszcze zanim przyszły na świat.

Siostry Williams dotarły na sam szczyt i utrzymały się na nim niezwykle długo. Radość grania towarzyszyła im przez prawie trzy dekady, a wypalenie zaczęło je dotykać dopiero przed czterdziestką. To świadczyć może o tym, że opracowany przez tatę plan, jak i sposób jego wdrożenia były skuteczne.

Dużym plusem tej produkcji jest gra aktorska wszystkich postaci pierwszo- i drugoplanowych. O jakości doboru obsady i ich charakteryzacji dowiemy się na koniec filmu, gdzie zaprezentowano archiwalne filmy, na których pokazano pierwowzory postaci. Wiele filmów opowiadających o sporcie ma tę wadę, że aktor nie potrafi dobrze odtworzyć motoryki zawodowego sportowca. A tutaj aktorzy prezentują bardzo dobre umiejętności tenisowe i miło się to ogląda.

Podsumowując, „Zwycięska Rodzina” jest filmem bardzo dobrym. Śmiało można go potraktować jako kino familijne w każdej sportowej rodzinie.

 

Ocena w serwisie Filmweb: 7/10

Dostępny: platforma HBO Max.