ładowanie...

Recenzja: Loosers (Przegrani) – serial dokumentalny Netflix

Przegrani pojawili się to produkcja własna platformy Netflix i ukazała się w marcu 2019 roku. Amerykański koncern medialny chyba nie był zachwycony jego oglądalnością, bo wyprodukował raptem 1 sezon składający się z 8 odcinków. A szkoda bo tematyka jest nietuzinkowa i warta kontynuacji.

 

 

Każdy odcinek jest poświęcony konkretnemu sportowcowi lub konkretnej drużynie. Są nimi osoby, które stały kiedyś u progu wielkiej kariery sportowej lub sięgały po najwyższe trofea. Znajdziemy wśród nich m.in. amerykańskiego pięściarza Micheala Bentta, który pod koniec lat 80. sięgnął po tytuł zawodowego mistrza świata w boksie w kategorii ciężkiej, czy francuską łyżwiarkę figurową na lodzie Surya’ę Bonaly, która zasłynęła pierwszym w historii igrzysk olimpijskich saltem na łyżwach.

Oprócz przedstawicieli znanych sportów jak koszykówka, golf czy piłka nożna znaleźć można też atletów z nieco bardziej oryginalnych dyscyplin: psich zaprzęgów, curlingu czy długodystansowych biegów pustynnych. Konstrukcja odcinków przybliża nam również zasady tych egzotycznych sportów.

Wspólną cechą wszystkich bohaterów jest to, że żaden z nich nie stał się topowym sportowcem. Każdemu stanęło coś na przeszkodzie – kontuzja, wypadek, brak obiektywizmu sędziów czy zwykły pech. Mimo, że każdy z nich upadł, każdy z nich się podniósł. Serial ma szczególny walor edukacyjny gdy uzmysłowimy sobie, że nie każda pływaczka będzie nową Otylią Jędrzejczak, a nie każdy futbolista kolejnym Lewandowskim, ani nawet piłkarzem polskiej ekstraklasy.

Sam serial jest niskobudżetowy. Znajdziemy w nim trochę historycznych nagrań z występów sportowców, trochę współczesnych wywiadów. Całość uzupełniają sceny kreskówkowe. Odcinki trwają po ok. 25 minut, więc ogląda się to przyjemnie. Moim zdaniem dokument jest warty polecenia, zwłaszcza sportowcom borykającym się z przeciwnościami.

 

Ocena w serwisie Filmweb: 7,4