ładowanie...

Recenzja: Phil Jackson. 11 Pierścieni – książka

To nudna książka o nudnym człowieku. Nie błyszczał na konferencjach prasowych, nie był głośnym skandalistą, nie był typem charyzmatycznego lidera, a jednak osiągnął coś, co do dzisiaj wydaje się być nieosiągalne. Jako zawodnik zdobył 2 tytuły mistrza NBA (grając w New York Knicks), a jako trener aż 11 (6 raz prowadząc Chicago Bulls i 5 razy Los Angeles Lakers). Zadziwiające, prawda?

Phil Jackson bez dwóch zdań jest absolutną legendą trenerskiego świata. Spokojny, zawsze nieco w cieniu prowadzonych przez siebie zawodników. Nie trzeba być Einsteinem, żeby zauważyć rozbieżność – książka nosi tytułu „11 Pierścieni”, choć sumując liczbę zdobytych trofeów Jackson ma ich 13. To właściwa dla niego postawa.

Sama książka, jak każda pozycja o sportowcu, napisana została przy współpracy z ghostwriterem – amerykańskim dziennikarzem sportowym Hughem Delehantym. Jest to chronologiczny opis kariery Phila jako zawodnika, a potem trenera. Sezon po sezonie opisuje wyzwania, przez którymi stawał i sposoby ich realizacji.

Bez wątpienia kluczem do jego sukcesu były relacje z ludźmi. Sprawy techniczne i taktyczne zlecał zaufanym trenerom. Dzięki rozmowom z zawodnikami i pionierskim w tamtych czasach technikom medytacyjnym udało mu się zbudować zespoły złożone z wybitnych indywidualności. W Chicago Bulls pracował z Michealem Jordanem, Scottie’m Pippenem i niepokornym Denisem Rodmanem, a w drużynie Los Angeles Lakers musiał pomieścić wielkie ega Shaquille’a O’Neala i Koby’ego Bryanta.

Jackson w dogłębny sposób opisuje każdego ze swoich zawodników. Umie oszacować ich poziom stresu, spojrzeć na relacje łączące zawodnika z innymi członkami drużyny, czy wreszcie ocenić stan emocjonalny całego zespołu. Ta obserwacja i rozumienie pozwoliło mu dotrzeć do zdecydowanej większości z nich i skłonić ich do wspólnego działania.

To nie jest książka pełna sensacji i zaskakujących zwrotów akcji. Dla osób spoza środowiska trenerskiego może być wręcz nudna, o czym pisałem we wstępie. Dla trenerów, którzy traktują swoją pracę jak misję jest to pozycja, z której bardzo wiele można wynieść.

Gdybyś chciał kupić – sprawdź, gdzie najtaniej: