ładowanie...

Rock Steady Boxing metodą walki z chorobą Parkinsona

W Polsce na chorobę Parkinsona choruje ok. 60-80 tysięcy ludzi. Jedną z najważniejszych form opóźniania rozwoju tej choroby i poprawiania jakości ruchu jest rehabilitacja. W Warszawie od 2019 roku dzięki trenerowi Wojciechowi Wiertlowi chorzy mogą uczestniczyć w programie bezkontaktowego treningu bokserskiego Rock Steady Boxing.

 

Choroba Parkinsona należy do chorób neurodegeneracyjnych. Ma charakter samoistny, ujawnia się zwykle po 50. roku życia i jej rozwój stale postępuje. Głównymi objawami są zaburzenia funkcji ruchowych takie jak:

  • drżenie mięśniowe występujące w stanie spoczynku,
  • bradykinezja, czyli spowolnienie ruchów,
  • sztywność mięśniowa powodująca zarówno utrudnienie w poruszaniu, jak i zaburzenia mimiki,
  • zaburzenia równowagi skutkujące częstymi upadkami.

Tej choroby nie da się wyleczyć, ale można w znaczącym stopniu spowolnić jej postępowanie. Zwykle stosuje się leczenie farmakologiczne, ale niekiedy konieczne jest wykonanie operacji. Niezbędna jest też aktywność fizyczna, która poprawia sprawność ruchową, przez co wydłuża się okres samodzielności chorego w codziennym życiu.

Program treningowy Rock Steady Boxing powstał w 2006 roku z inicjatywy Amerykanina Scotta C. Newmana. Wybór boksu został podyktowany dwoma czynnikami. Jest to po pierwsze sport wszechstronny, kształtujący różne cechy fizyczne takie jak: siła, szybkość, wytrzymałość, moc, zwinność czy koordynacja. Po drugie jest to sport nieskomplikowany, przez co dostępny dla mniej sprawnych ćwiczących, jakimi są osoby cierpiące na chorobę Parkinsona.

RSB to kompletny program, który zawiera zarówno narzędzia do diagnozy stanu fizycznego osób chorych, jak metody jego poprawy. Boks ma formułą bezkontaktową, a więc zawodnicy nie toczą między sobą walk, a koncentrują się na ćwiczenia przygotowawczych i specjalistycznych.

Na całym świecie w ramach RSB trenuje ok. 43 500  chorych na Parkinsona w 871 klubach. To na tyle duża liczba, że stanowi wiarygodną próbę badawczą. Analizy wykazały nie tylko lepszy stan fizyczny osób trenujących boks bezkontaktowy, ale również (a może przede wszystkim) lepszą ogólną jakość życia, w tym lepszy nastrój, mniejsze zmęczenie i niepokój oraz wyższy poziom kontaktów towarzyskich.

W Polsce istnieje sekcja osób trenujących Rock Steady Boxing. Prowadzi ją w Warszawie trener Wojciech Wiertel, Mistrz Europy w kickboxingu z 1992 roku. W roku 2019 wraz z grupą współpracowników odbył w Stanach Zjednoczonych szkolenie i uzyskał certyfikat trenerski RSB.

W tym samym roku rozpoczął w Warszawie program „Walka z Parkinsonem”. Wymagało to pozyskania dotacji, adaptacji lokalu oraz uruchomienia grupy. Obecnie te bezpłatne zajęcia odbywają na warszawskiej AWF w dwóch grupach, dwa razy w tygodniu. Uczestnikami są także osoby dotknięte innymi chorobami neurdegradacyjnymi, a najstarszy z ćwiczących ma ponad 90 lat! Więcej na temat działalności sekcji znajdziesz na ich stronie na Facebooku.

Okładka książki "Kto pokona Parkinsona"

W artykule wykorzystałem informacje zawarte w publikacji „Kto pokona Parkinsona? My. Rock Steady Boxing” – red. zbiorowa z udziałem prowadzących i uczestników programu RSB z Warszawy.

Więcej można zobaczyć w reportażu TVN: https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/rock-steady-boxingsport-dla-seniorow-chorujacych-na-parkinsona-cwiczenia-mi-pomagaja-jestem-zachwycona-da340294-5311145.